Μια αγωνιστική έμεινε για να ολοκληρωθεί και τυπικά το φετινό πρωτάθλημα με την ομάδα μας να παραμένει μακριά και πάλι από τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι λόγοι που έχει συμβεί αυτό έχουν αναλυθεί κατά κόρον γι’ αυτό θα επικεντρωθούμε στην πεμπτουσία του ποδοσφαίρου, δηλαδή το γκολ.

Σε αυτό το ρεπορτάζ θα παραθέσουμε τα τέρματα της ομάδας μας στα τελευταία πέντε χρόνια. Θα δούμε τα υπέρ και τα κατά αλλά και την θέση μας στη σχετική κατάταξη.

Τη σαιζόν 2014-15 σκοράραμε 59 γκολ και δεχθήκαμε 41 με τη διαφορά τερμάτων να βρίσκεται στο +18 ενώ οι άλλοι διεκδικητές του τίτλου ήταν στο +26. Οκτώ τέρματα διαφορά.

Την περίοδο 2015-16 είχαμε 61-36 με τη διαφορά αν βρίσκεται στο +25. Καλύτερα από την προηγούμενη χρονιά αλλά πολύ μακριά από τον πρωταθλητή που είχε +65!

Στην επόμενη χρονιά (2016-17) η διαφορά τερμάτων ήταν στο +41 (71-30), την στιγμή που ο αντίπαλος είχε +53.

Τέλος, πέρσι στη καλύτερη μας περίοδο κατά πολλούς, είχαμε την καλύτερη διαφορά απ’ όλες τις ομάδες του πρωταθλήματος με +64 γκολ (90-26 σε 36 αγώνες)! Υπερβολικά μεγάλος αριθμός χωρίς ωστόσο να καταφέρουμε να αναδειχθούμε πρωταθλητές και πάλι.

Φέτος, πέσαμε πολύ, έχοντας +33 τέρματα διαφορά (63-30) ένα αγώνα πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, με τον πρωταθλητή να βρίσκεται στο +37. Είμαστε δεύτεροι στη σχετική κατάταξη ωστόσο δεν έχει πολύ σημασία. Για ακόμη μια φορά μείναμε χωρίς πρωτάθλημα.

Συνοπτικά:

2014-15: 59-41
2015-16: 61-36
2016-17: 71-30
2017-18: 90-26
2018-19: 63-30

Θα πρέπει στην επόμενη χρονιά να βελτιωθούμε σε αυτό τον τομέα και να αυξήσουμε τη διαφορά τερμάτων.

Όταν έρχονται οι νίκες με “στενό” σκορ, οι ποδοσφαιριστές ξοδεύουν περισσότερη ενέργεια για να διατηρήσουν το σκορ νίκης με αποτέλεσμα να μην παίρνουν τις απαραίτητες ανάσες χάνοντας από την φρεσκάδα τους.